Sağlıklı Ketojenik Beslenme Ne İşe Yarar?

Karbonhidrat alımı azaldıkça vücut ketozis metabolik durumuna geçmektedir. Karaciğerdeki yağlar ketonlara dönüştürerek vücudun kullanacağı enerji üretilmektedir. Ketozis metabolikte vücut enerji kaynağı olarak yağ yakmaktadır. Ketojenik beslenme insülin ve kan şekerinde düşüş yaşanmasına neden olmaktadır. İnsülin ve kan şekerindeki azalma kişinin genel sağlığına olumlu katkısı olabilmektedir. Aralıklı açlık diye nitelendirilen bu metot vücudun ketozis metabolik durumuna geçmesini kolaylaştırmaktadır. Aralıklı açlık metodunda gün içerisinde 8 saat yemek yiyebilir geriye kalan 16 saatte kalorisiz içecekler dışında yemek yememektedir. Böylelikle insülin ve kan şekeri düşerek vücudun yağ yakması sağlanır.saglıklı ketojenik beslenme nedir

Ketojenik beslenme çeşitleri;

Standart Ketojenik Beslenme

Karbonhidrat oranı yaklaşık olarak % 10 protein oranı % 20 ve yağ oranı ise % 70 şeklinde uygulanan beslenme türüdür.

Döngüsel Ketojenik Beslenme

Ketojenik beslenmede günlerin arasına yüksek karbonhidrat alınan günler yer almaktadır. Örneğin, 5 gün Ketojenik beslenme sonrasında 2 gün boyunca yüksek karbonhidrat alımı ardından tekrar 5 gün ketojenik beslenme şeklinde devam etmektedir.

Hedeflenmiş Ketojenik Beslenme

Egzersiz yapmaya başlamadan önce ya da sonra karbonhidrat alımı yapılabilmektedir.

Yüksek Proteinli Ketojenik Beslenme

Standart ketojenik beslenmeye göre daha fazla orandan protein alınan beslenme türüdür. % 5 karbonhidrat, % 35 protein ve % 60 yağ şeklinde uygulanan beslenme şeklidir.

Ketojenik beslenme türünde genellikle standart ketojenik beslenme uygulanmaktadır. Döngüsel ve hedeflenmiş ketojenik beslenme türleriyle genellikle vücut geliştirmek isteyen kişiler tarafından uygulanmaktadır.

Ketojenik Beslenmenin Faydaları

Ketojenik beslenme kilo vermek amacıyla az yağ alımı hedeflenen beslenmeler kadar etkili bir metottur. Ketojenik beslenme tüketilen yüksek oranda protein ve yağ kişiye tokluk hissiyatı vermektedir. Ketojenik beslenme diğer beslenme türlerine göre daha az açlık hissine neden olduğundan dolayı kalori takibine çok da ihtiyaç duyulmadan kilo verilmesine yardımcı olmaktadır. Ketojenik beslenme tip 2 diyabet hastalığını önlemektedir. Vücutta bulunan fazla yağlar prediyabet olarak bilinen gizli şekeri, tip 2 diyabet, metabolik sendrom gibi hastalıkların gelişmesine neden olmaktadır. Ketojenik beslenme vücuttaki fazla yağların yakılmasını, insülin duyarlılığının artmasını ve kan şekeri değerlerinin düşmesini sağlamaktadır. Bu nedenden dolayı diyabet gibi hastalıkların oluşumunu önlemektedir. Ayrıca ketojenik beslenme sayesinde diyabet hastaları yüksek kan şekeri sorunu yaşayan kişilerin sağlığına olumlu katkı sağlayarak üç aylık kan şekeri ortalama değerine bakılan HbA1c sonucunda daha düşük ortalama çıkar. Ketojenik beslenme; diyabet, kilo verme ve metabolik sendrom gibi hastalıkların dışında bulunan hastalıklarda da iyileşme görülmektedir.saglıklı yaşam

Ketojenik beslenmenin yarar sağladığı hastalıklar;

 • Kalp Hastalıkları
 • Ketojenik beslenme kalp hastaları için tehlike oluşturan vücut yağ oranı, kolesterol seviyesi, yüksek kan şekeri ve yüksek kan basıncı gibi hastalıklarda iyileşme gösterdiği bilinmektedir.
 • Kanser
 • Araştırmalara göre ketojenik beslenme metodunda tümörlerin gelişmesinin yavaşlamasına yardım olmaktadır.
 • Alzheimer Hastalığı
 • Ketojenik beslenme Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatmasında ve hastalık belirtilerinin hafiflemesine yardımcı olmaktadır.
 • Epilepsi
 • Ketojenik beslenme özellikle çocuklarda epileptik nöbet görülme sıklığını önemli derece azaltmaktadır.
 • Parkinson Hastalığı
 • Ketojenik beslenme Parkinson hastalığının semptomlarında azalma sağlığını öne süren araştırmalar vardır.
 • Polikistik Over Sendromu (PCOS)
 • Polikistik over belirtilerinde insülin değeri yükselir ve vücutta insülin direnci ortaya çıkabilmektedir. Ketojenik beslenme sayesinde insülin düzeyleri düşürülerek poliskistik over hastalarına fayda sağlayabilmektedir.

Benzer Haberler

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Reklam

Maltepe nöbetçi eczaneleri

E-Bülten Aboneliği