SEO'nun Önemi

Arama motoru optimizasyonunun amacı, web sitenizin Google dahil arama motorlarından gelen trafiğini artırmaktır. Bu süreç ücretli, doğrudan ve ücretsiz trafiği hedefler. Sitenize ne kadar çok trafik gelirse, web siteniz o kadar başarılı olur.

Trafiğinizi artırmak için SEO'yu anlamanız gerekir. İşte odaklanmanız gereken üç ana unsur: anahtar kelime araştırması, web sitesi içeriği ve işletmenizin ihtiyaç duyduğu SEO türü. İyi optimize edilmiş bir web sitesi, arama motorları da dahil olmak üzere üç kaynaktan da ziyaretçi çekecektir. SEO teknikleri, hedef pazarınızdaki baskın arama motorlarını hedefler. Bölgeye bağlı olarak, arama motoru payı büyük ölçüde değişir. 2003'te Google, aramaların %75'ini oluşturuyordu ve dünya çapında baskın arama motoru olmaya devam etti. 2006'da Google, Almanya'da %85-90 pazar payına sahipti ve Haziran 2008'de İngiltere'de %90'a yakındı. Yalnızca ABD'de yüzlerce SEO firması var, ancak etkili SEO taktiklerinin sayısı nişe göre değişiyor. Bugün Türkiye dijital pazarda Google ile çalışan sayısız SEO uzmanı bulunmaktadır.

En iyi SEO teknikleri, hedef pazarınızdaki baskın arama motorlarına da hitap edecektir. Bu her zaman mümkün olmasa da, işletmenizin SEO yapan rakiplere karşı daha iyi rekabet etmesine yardımcı olabilir. SEO uygulamazsanız, rakiplerinizin sizi yenmesine olanak sağlayarak dijital pazardaki fırsatları ellerinizle vermiş olursunuz. Başarılı olmak istiyorsanız arama motoru sonuçlarını önemsemelisiniz. Örümcekler web'i tarar ve web sitelerini onlara yüksek sıralamalar getirecek şekilde dizine ekler.

 

seo nun önemi

Birkaç tür arama motoru optimizasyonu vardır. Birkaç farklı SEO türü vardır, ancak hepsi aynı amaçlar için çalışır. Akılda tutulması gereken önemli bir husus, SEO tekniklerinin hedef pazarınızın büyüklüğüne göre değişiklik göstermesidir. SEO önemlidir çünkü daha fazla potansiyel müşteri kazanmanıza ve rakiplerinizle rekabet etmenize yardımcı olur. SEO olmadan, rakiplerinizin başarılı olmasını kolaylaştırırsınız. SEO yapmıyorsanız, zaman ayırmaya değmez. Sitenizin arama sonuçlarında görünür olduğundan emin olmak önemlidir, ancak bu kolay bir iş değildir. Google birçok pazarda en önemli arama motorudur. Google'dan daha fazla trafik almak istiyorsanız, harika bir web sitesi olmalıdır.

SEO Hedeflerini Belirlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • SEO hedefleri içerisindeki ilk önemli kural “Anahtar Kelime Analizidir.”
  • Rakip Analizi SEO hedef planlaması için olmazsa olmazlar içerisindedir.
  • Sektör Analizi SEO hedef planlamasındaki tüm çalışılacak iş türleri için geçerlidir.
  • İçerik Optimizasyonu SEO ’ya uygun anahtar kelimeler ile ziyaretçi dostu oluşturulan içeriklerdir.
  • Mobil Uyumluluk SEO stratejileri için hedef belirlenmiş planlamalar içerisindedir. Mobil uyumlu olmayan web siteleri organik aramalarda alt sıralarda yer almaktadır.
  • Kullanıcı Deneyimi SEO hedefleri için oldukça önemlidir. Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların site içerisinde ne kadar kaldığını belirler. Bunu başarmak için web sitenizdeki içerikleri SEO uyumlu hale getirip, kullanıcı deneyimi üst sıralara taşıyarak sitenize organik trafik akışı sağlayabilirsiniz.
  • Düzenli Veri Kontrolleri web sitenizde en çok trafik alan sayfalar, yeni kullanıcılar, site üyeleri, organik trafik artışı gibi raporlama stratejilerini oluşturur. SEO hedeflerinizi belirlerken düzenli veri kontrollerini sağlamak SEO çalışmalarından geri dönüşüm almanızı sağlar.
 

seo stratejileri

Arama motoru algoritmaları, bir web sitesinin alakalı olup olmadığını belirlemek için binlerce faktör kullanır. Çok sayıda bağlantı içeren bir web sitesi, daha kaliteli bir site olarak kabul edilir. Ancak SEO, yalnızca Google'da yüksek bir sayfa sıralaması elde etmekle ilgili değildir. Aynı sektördeki diğer işletmelerle rekabet etmenize de yardımcı olabilir. Web sitenizin arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almasını istiyorsanız, kendi SEO stratejinize sahip olmanız gerekir. Web sitenizin örümcekler tarafından fark edilmesine yardımcı olacak ve trafiği artıracaktır.

SEO'daki bir diğer önemli unsur içeriktir. Kaliteli içerik oluşturmak, web sitenize ziyaretçi çekmenin önemli bir yoludur. İyi içerik, Google için önemli olan gelen bağlantıları da çeker. Daha fazla gelen bağlantınız olduğunda, web siteniz Google'da daha üst sıralarda yer alacaktır. Ne kadar çok gelen bağlantınız olursa, siteniz Google tarafından o kadar güvenilir olur. Harika bir web sitesi arama sonuçlarında üst sıralarda yer alacaktır. Ortalama bir web sitesinden daha görünür olacaktır. Örümcekler tarafından bulunacaktır. Örümcekler tarafından bulunan web sitesinin değeri dijital sektörde rakip analizlerinde başarı göstererek SEO strateji hedeflerini profesyonel olarak devam ettirecektir.